Nowości  Dostęp do Internetu    
 


DostępDoInternetu.pl > Internet satelitarny OneWeb pod znakiem zapytania

2020-03-27 Internet satelitarny OneWeb pod znakiem zapytania

OneWeb, będący w trakcie budowania megakonstalacji satelitów dających globalny dostęp do Internetu, właśnie złożyła wniosek o upadłość.

Powodem złożenia wniosku jest to, że firma nie otrzyma 2 mld dolarów od SoftBanku, swojego największego inwestora. Tenże japoński bank wycofał się z inwestycji w wyniku trudnej sytuacji na rynkach finansowych wynikłej ze światowej epidemii koronawirusa.


Satelity OneWeb przed wyniesieniem na orbitę (grafika: OneWeb)

Jeszcze kilka dni, bo 22 marca 2020 roku, firma wyniosła w kosmos kolejne 34 satelity zwiększając ich łączną liczbę na orbicie do 74. Połowa z 44 stacji naziemnych jest ukończona lub w trakcie realizacji. Niestety to sporo jeszcze za mało, aby sieć OneWeb mogła zaoferować dostęp do Internetu - nawet ograniczony.

Przyszłość systemu OneWeb jest pod dużym znakiem zapytania. Firma zwolniła około 85% ze swoich 531 pracowników, ale jednocześnie oświadczyła, że utrzyma działanie już wyniesionych satelitów. Będąc już pod sądowym parasolem chroniącym przed wierzycielami nadal poszukiwany jest nowy inwestor dla konstelacji, który docelowo ma się składać z 650 satelitów na niskiej orbicie okołoziemskiej (LEO).

DostępDoInternetu.pl na serwisach społecznościowych: